svět bezpečnosti i zločinu

Bydlíte v bytovce? Pozor na vchod a společné prostory

Pokud bydlíte v domě, máte svůj majetek ochráněný tak, jak potřebujete. Jenže pokud bydlíte v bytovém domě, je tu několik rizikových míst, jako je vchod, ale třeba i kočárkárna, sklepy a další společné prostory.

Pokud jde o společné prostory, tím prvním je vchod do domu. Existují povinnosti, které musí takový vchodové dveře splňovat, například to, že z domu se musí dostat bez použití klíčů. Jenže takové systémy dříve nebyly úplně bezpečné. „Dříve se používali elektronické otvírače, ale nebyly bezpečné. Dnes máme samozamykací zámky, které zabezpečení řeší komplexně a po zabouchnutí dveří dojde k jejich zamčení,“ říká bezpečnostní expert FAB Jan Hrnčíř.

Dnes se v bytových domech pomalu upouští od klasických klíčů. Problémem bylo, že klíč mohl mít prakticky kdokoliv. Dveře se tak dnes už mohou otevírat například čipem, který se dá v případě nutnosti „vypnout“ a dveře s ním otevírat nepůjdou.

Poslechěte si další tipy na zabezpečení bytovky

Nejlepší volbou jsou bezpečnostní dveře, poskytují bezpečnost a jsou i protihlukové, což se v bytovkách ocení. Pokud ale nemáte prostředky, základem je kvalitní cylindrická vložka a bezpečnostní kování. „Ideální je čtvrtá bezpečnostní třída, ta už je velmi těžko překonatelná,“ pokračuje Hrnčíř.

Pokud jde přímo o zabezpečení bytu, nejdůležitější je zamykat. Pokud necháte odemčeno, nepomůže vám ani to nejlepší zabezpečení.

Problémem jsou i společné prostory. Možná vás zlobí, že někdo neustále do kočárkárny nechává odemčeno. Co s tím? Své věci si zabezpečte ještě dodatečně dalším zámkem.

fab.cz

O tomto webu

Jak zabezpečit svůj byt nebo dům? Jak poznáte kvalitní zámek od levného šuntu? Čím je záhodno se řídit, pokud opouštíte domov na delší dobu? Na tyto a podobné otázky vám dá odpověď web nenechtesevykrast.cz. Ve spolupráci s odborníky z oblasti zabezpečení vám přinášíme rady, tipy a triky, jak se vyhnout útoku zlodějů, jak si poradit s modernizací nebo opravou vašeho zabezpečení a další. Najdete zde i novinky z oblasti bezpečnostní techniky, profily těch nejmodernějších zařízení, bezpečnostní statistiky – a v neposlední řadě take ankety a šikovný test, který vám poradí, jak dobře jste zabezpečení. Hledáte-li rady o bezpečnosti, jste na správné adrese.