jak zabezpečit majetek

Jak uchránit kolo před zloději

Každý rok ukradnou zloději kola za miliony. Může se to stát i vám. Jak tomu zabránit? Existuje několik rad, kterými když se budete řídt, riziko ukradnutí kola alespoň výrazně snížíte. Pojďme se na ně podívat.

Vždy a všude kolo zamykejte

I když si říkáte, že kolo opustíte z dohledu jen na minutku, právě ta minutka může být pro zloděje zásadní. A tak tu máme první radu: zamykat, zamykat, zamykat. A to i když jedete jen do krámu pro rohlíky nebo si na výletě jdete do hospody pro pití. Zloději využívají každou příležitost a jistě i vy máte ve svém okolí někoho, kdo přišel o kolo právě tímto způsobem.

Nezapomeňte na kvalitní zámek

Řada cyklistů argumentuje tím, že jim vlastně zámek překáží, nemají ho kam dát a nechce se jim hledat klíč. Chyba. „Dnes už existují zámky, které jednoduše připevníte na rám do držáku a díky nízké hmotnosti o něm prakticky ani nevíte,“ radí Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY, která v České republice vyrábí známou značku FAB. A pokud si pořídíte zámek s číselným kódem, nemusíte řešit ani klíč.

Zamykejte dobře

Pokud zamykáte, udělali jste krok k tomu, abyste o kolo nepřišli. Ale zamykáte dobře? V ideálním případě byste měli kolo spojit s pevným stojanem. Jenže to v českých městech pořád není tak úplně samozřejmé. „Když to jinak nejde, zamykejte přes rám či vidlici, nikdy nezamykejte jen přední nebo zadní kolo. Hrozí, že ho zloděj vycvakne a odnese si rám,“ varuje Hrnčíř.

Kolo schovejte

Co není na očích, zloděje nepřiláká. Nechávat ho přes noc na ulici, to je pro jako povolení ke krádeži. Takže ho schovejte pěkně pod střechu a i tam ho zamkněte. „Připevněte ho k něčemu pevnému. Pokud použijete zámek s dostatečně dlouhým lankem, můžete zamknout i další předměty nebo víc kol najednou,“ říká Hrnčíř.

Investujte do dalšího zabezpečení

Máte opravdu drahé kolo? Pak je lepší investovat do některého z dalších způsobů ochrany. Kolo můžete například vybavit GPS lokátorem a v případě krádeže lze rychle vypátrat. „Na kolo se také dají rozmístit mikrotečky. Zloděj nic nepozná, ale kolo lze pak jednoznačně identifikovat třeba při jeho přeprodeji,“ vysvětluje Jan Hrnčíř.

Pojistěte si kolo

Pojistka vám kolo sice před zloději neochrání, v případě krádeže jde ale o malou náplast. Vy tak nepřijdete o všechno a z pojištění si pak třeba můžete koupit kolo nové.

Zámek na kolo? Ani o něm nemusíte vědět

Lehký, skladný, spolehlivý. Přesně takový je zámek na kolo YALE YCCL1. S lankem dlouhým 1200 mm své kolo zamknete prakticky kdekoliv, přesto je zámek velmi skladný a díky držáku ho jednoduše připevníte na rám kola a nijak nepřekáží. Zamyká se pomocí číselného kódu, nikde tak po kapsách nemusíte hledat malý klíček, stačí si jen pamatovat čtyřčíselnou kombinaci, kterou také můžete kdykoliv změnit. Ocelové lanko o průměru 8 mm zaručuje, že náhodný zloděj nemá šanci se přes něj dostat.

fab.cz

O tomto webu

Jak zabezpečit svůj byt nebo dům? Jak poznáte kvalitní zámek od levného šuntu? Čím je záhodno se řídit, pokud opouštíte domov na delší dobu? Na tyto a podobné otázky vám dá odpověď web nenechtesevykrast.cz. Ve spolupráci s odborníky z oblasti zabezpečení vám přinášíme rady, tipy a triky, jak se vyhnout útoku zlodějů, jak si poradit s modernizací nebo opravou vašeho zabezpečení a další. Najdete zde i novinky z oblasti bezpečnostní techniky, profily těch nejmodernějších zařízení, bezpečnostní statistiky – a v neposlední řadě take ankety a šikovný test, který vám poradí, jak dobře jste zabezpečení. Hledáte-li rady o bezpečnosti, jste na správné adrese.