svět bezpečnosti i zločinu

Nedejte zlodějům šanci. Jaké jsou jejich triky?

Zloděj má celou řadu možností, jak se dostat tam, kam potřebuje. Od nenápadných a sofistikovaných metod, až po použití hrubé síly. Jak tedy dokáže překonat vaše zabezpečení? Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat podrobněji.

Planžetování

Planžetování, lidově zvané též vyháčkování zámku, je relativně rychlá a nenáročná metoda otevření zámku bez příslušného klíče. Zloděj zde používá speciální lištu neboli planžetu, kterou zasune do vložky a tlačí na její válec. Druhým kusem kovu se pak snaží zatlačit stavítka vložky do krajní polohy. Když se mu to povede, tlak na válec zabrání jejich navrácení a jakmile chmaták zatlačí všechna stavítka, zámkem bez problému otočí.

Moderní zámky již sice disponují ochrannými prvky, které planžetování ztěžují, ale stále se jedná o jednu z nejpopulárějších metod. Navíc nezanechává téměř žádné stopy a po úspěšném vloupání po sobě nenechavec může zase zavřít. Pojišťovně se pak jen těžko dokazuje, že se k vám vůbec někdo vloupal.

Bumping

Tato metoda je malým zlodějským snem. Stačí si pořídit speciální klíč, zasunout ho do zámku a aplikovat hrubou sílu – prostě do něj udeřit. Kvůli přenosu energie při srážce klíče a vložky dojde k „vyskočení“ stavítek – a cesta je volná. I tato metoda je tichá, rychlá a nedestruktivní a modernější vložky ve vyšších bezpečnostních třídách jsou proti ní zajištěné.

Vytržení, vyvrtání

Jak se říká – když to nejde silou, jde to větší silou. Selžou-li pokusy o otevření mírovou cestou, přijde na řadu těžká technika a zloděj prostě vložku zničí vrtačkou nebo vytrhne ze dveří. Tato metoda je samozřejmě velice hlučná a zanechá nepřehlédnutelné následky, nemluvě o tom, že novější vložky jsou z velice pevných slitin a pokus o jejich zničení tak často selže.

Právě kvůli podobným případům je důležité věnovat pozornost nejen bezpečnostní třídě samotné vložky, ale i dveří, ve kterých je uchycena. Když totiž zloděj může jednoduše rozsekat dveře na maděru, ani ta nejpevnější vložka není nic platná.

fab.cz

O tomto webu

Jak zabezpečit svůj byt nebo dům? Jak poznáte kvalitní zámek od levného šuntu? Čím je záhodno se řídit, pokud opouštíte domov na delší dobu? Na tyto a podobné otázky vám dá odpověď web nenechtesevykrast.cz. Ve spolupráci s odborníky z oblasti zabezpečení vám přinášíme rady, tipy a triky, jak se vyhnout útoku zlodějů, jak si poradit s modernizací nebo opravou vašeho zabezpečení a další. Najdete zde i novinky z oblasti bezpečnostní techniky, profily těch nejmodernějších zařízení, bezpečnostní statistiky – a v neposlední řadě take ankety a šikovný test, který vám poradí, jak dobře jste zabezpečení. Hledáte-li rady o bezpečnosti, jste na správné adrese.