jak zabezpečit majetek

Zabezpečte vaše vchodové dveře

Vchodové dveře mohou být často jedinou přístupovou cestou do vašeho bytu. Je tedy velice důležité je zabezpečit tak, aby přes ně nemohl projít zloděj. Základem je samozřejmě kvalitní cylindrická vložka, ale dveře se dají vylepšit i jinak.

Vložku ochraňte kováním

Kování dveří neplní pouze estetickou funkci, ale mělo by i chránit cylindrickou vložku. Proto je lepší, kdyžsplňuje několik požadavků, které vám v tomto článku představíme. Vůbec nejlépe uděláte, když si ho necháte nainstalovat odborníkem.

Jak kování vybrat? V každém případě je nutné mít ho minimálně ve třetí bezpečnostní třídě. Velmi důležité jsou také technické parametry. Kování se totiž vyrábí ve dvou roztečích, před koupí je potřeba si dveře změřit. Rozteč je vzdálenost mezi středem kliky a středem otvoru pro cylindrickou vložku. Důležité je i to, jak je kování provedeno. Tedy jestli má na obou stranách kliku, nebo na jedné kliku a na druhé kouli.

Z bezpečnostního hlediska se vyplatí pořídit si kování s překrytem. Chrání proti odvrtání a rozlomení a není přes něj vidět cylindrická vložka. Pokud jde o materiál, preferujte kvalitní ocel před hliníkem.

Přidejte zámek

Kromě hlavní vložky přímo pod vaší klikou může bezpečí vašeho domova chránit i přídavný zámek, druhá pojistka proti zlodějům. Přídavné zámky vypadají z venkovní strany dveří zcela stejně, jako hlavní klíčová dírka a stejně se i chovají. Z vnitřní strany ale zámek ze dveří vyčnívá a je vybavený otočným „knoflíkem“, takže ho lze bez problému ovládat i bez klíče. Přídavný zámek splňuje požadavky třetí bezpečnostní třídy a je tak odolný proti většině zlodějských postupů – planžetování, odvrtání, vyražení i takzvanému bumpingu.

Do dveří namontujte závoru

Nejsilnější mechanickou ochranou, kterou si na běžných domácích dveřích lze představit, je přídavná závora. Nepředstavujte si ale dva závěsy, do kterých musíte nasazovat trám – moderní závory jsou plně mechanizované a ovládají se prostým otočením klíče. Kromě dalšího zámku, který musí případný zloděj překonat, znamená závora i dokonalou ochranu proti dalšímu triku – vysazení dveří. Přečnívající závora mu dokonale zabraňuje. Závory jsou vyrobené z kvalitních slitin a jejich fyzická destrukce je bez těžkého nářadí nemožná. Instalace závor je celkem nenáročná a zvládnete ji i svépomocí, pro jistotu je ale vždy dobré povolat profesionála.

fab.cz

O tomto webu

Jak zabezpečit svůj byt nebo dům? Jak poznáte kvalitní zámek od levného šuntu? Čím je záhodno se řídit, pokud opouštíte domov na delší dobu? Na tyto a podobné otázky vám dá odpověď web nenechtesevykrast.cz. Ve spolupráci s odborníky z oblasti zabezpečení vám přinášíme rady, tipy a triky, jak se vyhnout útoku zlodějů, jak si poradit s modernizací nebo opravou vašeho zabezpečení a další. Najdete zde i novinky z oblasti bezpečnostní techniky, profily těch nejmodernějších zařízení, bezpečnostní statistiky – a v neposlední řadě take ankety a šikovný test, který vám poradí, jak dobře jste zabezpečení. Hledáte-li rady o bezpečnosti, jste na správné adrese.